Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2013

Noc kostolov 2013 v Trnave otvorí brány piatich chrámov

Celkovo 185 otvorených kostolov na celom území Slovenska, viac ako 28-tisíc návštevníkov podujatia len v chrámoch Trnavskej arcidiecézy. To sú krátke štatistiky minuloročnej Noci kostolov. 

Netradičné podujatie, ktoré vhodne spája hĺbku kresťanskej spirituality s historickou, kultúrnou a spoločenskou dimenziou človeka si našlo množstvo priaznivcov. Hoci podujatie v tomto roku nemá oficiálneho garanta, obetaví dobrovoľníci spolu s duchovnými na celom Slovensku pripravujú aj v tomto roku na Noc kostolov opäť niečo výnimočné. 

V meste Trnava bude zapojených celkovo päť kostolov. Bazilika sv. Mikuláša láka návštevníkov sprístupnením svojho historického bohatstva – možnosťou výstupu na veže, prehliadkou krypty a karnera, či zaujímavých kultúrnym programom v podaní Bratislavského chlapčenského zboru, Jany Andevskej a ďalších. Novinkou tohto ročníka bude pre Trnavčanov historicky prvé sprístupnenie obnovenej veže kostola sv. Jakuba. Program tohto kostola rovnako ako aj farského chrámu na Tulipáne bude osobitne zacielený tiež na deti a mladé rodiny. Kostol na Tulipáne láka návštevníkov aj na koncert Cirkevného konzervatória Bratislava, či ochutnávku omšového vína rádu Paulínov. Do programu sa zapája tiež nová farnosť na Prednádraží a Evanjelický kostol.

S pomerne zaujímavou ponukou sa toho roku pripojili dobrovoľníci obnovujúci zrúcaný kostol na Katarínke, ale aj niektoré ďalšie okolité mestá a obce.

Cieľom podujatia je, aby si každý, kto vstúpi do otvoreného chrámu, odniesol pozitívnu skúsenosť s kresťanstvom a v priestore chrámu zažil netradičnú ponuku. Noc kostolov prináša vnímanie živého kresťanstva výnimočným spôsobom. Vstúpiť môže každý a môže si vyberať.

Mottom podujatia je biblický verš z knihy Zachriáša: „Potom už nebude deň ani noc, ale v čase večera bude svetlo.“

Viac informácií o akcii Vám poskytne portál www.nockostolov.sk.